Fuglinszky Ádám: A polgári jogi felelősség útjai vegyes jogrendszerben Québec, Kanada

Ahol két jogrendszer találkozik és hatást gyakorol egymásra, ott az egyes jogrendszerek szerves fejlődése felgyorsul; bizonyos jogintézmények kölcsönhatásba kerülnek, melynek következtében hatékony és igazságos megoldások születnek (ratio communis). A vegyes jogrendszerek tanulmányozása közelebb viszi az olvasót az elemzett jogterület alapproblémáinak megértéséhez, egyúttal lehetővé teszi a hazai megoldások kritikai felülvizsgálatát, továbbá – mintegy megvalósíthatósági tanulmányként – megmutatja a nemzetközi jogegységesítési törekvések lehetőségeit és korlátait. Kanada föderális államberendezkedése és a szövetségi jog illeszkedik Québec kontinentális eredetű kodifikált magánjogához és a többi tartományban irányadó common law-hoz is. Ezáltal hasznosítható tapasztalatokkal szolgálhat az Európai Unió jogalkotása számára. Mindemellett az európai jogközelítés és a hazai polgári jog rekodifikálása következtében Magyarország is egyre inkább vegyes jogrendszerűvé válik. A könyv mindezt a polgári jog egyik legfontosabb területén, a felelősségi jog (és a kártérítési jog) példáján keresztül mutatja be. Teszi ezt azért, mert a kártérítési jog kihat az ember vagyoni és nemvagyoni eszközeinek, érdekeinek összességére. A kártérítési jog tükrözi, hogy az adott társadalomban mit tartanak értéknek, hiszen csak az minősülhet kárnak, amit a társadalom értékvesztésnek tekint. A felelősségi és kártérítési jogban kulturális, szociológiai, jogpolitikai és dogmatikai kérdések sűrítetten vannak jelen. Fuglinszky Ádám 1977-ben született Budapesten. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán jogi diplomát, Heidelbergben LL.M. (magister legum) címet, a Hamburgi Egyetemen pedig doktori (PhD) fokozatot szerzett. Az ELTE ÁJK Polgári Jogi Tanszékének adjunktusa, az Andrássy Gyula Német nyelvű Egyetem vendégtanára. A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja. Kutatási területe a szerződési jog, a deliktuális felelősség, a kártérítési jog, különös tekintettel a jogösszehasonlításra és az európai jogközelítésre. E könyv a McGill Egyetemen (Montréal) folytatott kutatás eredménye, amelyet az International Council for Canadian Studies ösztöndíja tett lehetővé.

A könyv a könyvtár katalógusában.